Nacházíte se: Lokalita
Bytový dům Krystal
Dovolujeme si Vám představit novou bytovou výstavbu KRYSTAL, která nabízí bydlení v lokalitě Staré Brno, z historického pohledu jedné z nejstarších částí Brna, která leží v bezprostřední blízkosti několika významných brněnských památek. Hrad Špilberk vystavěný na návrší zdvíhajícím se přímo uprostřed Brna, byl založen českým králem Přemyslem Otakarem II. k ochraně královského města. V 17. století se stal významnou zemskou pevností a nedlouho na to obávaným žalářem. Z rozlehlých zahrad a jednotlivých bastilionů se vám naskytne překrásná vyhlídka na Brno a jeho pěkné okolí. Ve známé siluetě Brna se vedle Špilberku tyčí majestátně věže Petrova.

Katedrála sv. Petra a Pavla stojí v místech staré románské baziliky, která byla přestavěna na gotický chrám, barokizovaný v 18. století. Tím se vysvětluje zajímavost této katedrály – vnější přísný gotický vzhled v kontrastu s vnitřní barokní nádherou. Jediným čistě gotickým chrámem v Brně zůstala pouze Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která je součástí Augustiniánského kláštera na Mendlově náměstí. Na půdě tohoto kláštera udělal své první velké pokusy vědec a otec genetiky Jan Georg Mendel, který zde byl začátkem 19. stol. opatem a právě zde objevil a formuloval svoji teorii dědičnosti. Klášter založila v r. 1323 královna Eliška Rejčka pro svůj cisterciácký řád.

Další zajímavostí města Brna je hrobka kostela kapucínů v blízkosti Zelného trhu, vystavěná v 17. století. Již v této době byla vymyšlena dokonalá cirkulace vzduchu pomocí soustavy průduchů, kdy se těla mrtvých ukládala bez rakví a pozvolna se samovolně mumifikovala.

Mendlovo náměstí prošlo v minulém století velkými terénními úpravami. Navážkami bylo několikrát zvýšeno. Tyto úpravy měly vliv i na dnešní sklon ulice Pekařské, kde si můžete povšimnout, že některé domy jsou pod úrovní vozovky.

Osada Staré Brno vznikla v 11 stol. na brodu přes řeku Svratku. Původ jména tkví ve starobrněnském slově „ brn“, bláto. Svratka se v těchto místech rozvodňovala a osada byla obklopena močály. Ve dvacátých letech 11. stol. zde kníže Břetislav založil hrad. Vodní Hrad stával patrně někde mezi brodem přes Svratku a Mendlovým náměstím – v místech dnešní pošty U lva.


Občanská vybavenost
ŠKOLY
mateřské školy – Nádvorní, Křídlovická, Soukenická, Vinařská
základní školy – Křídlovická, Bakalovo nábřeží s rozšířenou výukou jazyků, Nádvorní, Mendlovo náměstí
uměl. škola – soukromá um. škola Zelný trh, Střední škola uměleckých řemesel na Husově
vysoké školy – Masarykova univerzita katedra architektury a pedagogická fakulta na Poříčí

OBCHODY
Nedaleko, přímo v centru u hlavního nádraží najdete obchodní dům Tesco a na něj navazující Galerii Vaňkovku. Na Mendlově náměstí je obchodní dům Albert. Síť těchto velkých obchodních řetězců doplňuje spousta malých obchůdků a restaurací na Pekařské a Hybešově ulici - např. pekárna Crocus, Internetová kavárna, bytový a oděvní textil, obuv, sportovní vybavení firmy Gema, květinářství a cukrárna.

ZDRAVOTNICKÁ ZAŘÍZENÍ
Fakultní nemocnice u SV. Anny patří k nejstarším a také nejvýznamnějším nemocničním zařízením poskytujícím zdravotnickou péči nejen obyvatelům Brna, ale i lidem ze širokého okolí.
Na ulici Polní se nachází další významná nemocnice a porodnice U Milosrdných bratří.
Hybešova - Stomatologická klinika

V blízkém okolí najdete soukromé praxe odborných lékařů:

Pekařská
Zubní: MUDr. Peřina
ORL: MUDr. Horník
Pediatr: MUDr. Crhová

Kopečná
Zubní: MUDr. Šilhanová

Mendlovo nám.
Praktičtí lékaři: MUDr. Benešová, MUDr. Baniová. MUDr. Krchňáková, MUDr. Rojka
Zubní: MUDr. Kheir, MUDr. Ošmera
Gynekologie: MUDr. Krenarová

Lékárny
na Hybešově, na Mendlově náměstí, Proti sv. Anně, Lékárna u sv. Anny, Zdravá výživa na Pekařské

RESTAURAČNÍ ZAŘÍZENÍ
bydlení v centru Brna přináší spoustu výhod. Jednou z nich je možnost opravdu široké nabídky restauračních zařízení. Vybírat můžete z řady malých útulných kaváren a hospůdek, přes exotické restaurace nabízející např. čínskou a nebo indickou kuchyni, až po okázalé a luxusní prostředí ke kterému neodmyslitelně patří Vinárna u Královny Elišky nebo vinárna na Petrově a na Špilberku. V moderním stylu potom restaurace Gingilla nebo stylový Sharingham.

KULTURA
Klub Leitnerova, ve kterém se pořádají vystoupení hudebních skupin, zpěváků i divadel malých forem.
Velký Špalíček – Palace cinema – s nabídkou nejnovějších filmů.
Hrad Špilberk – s výstavami pořádánými během celého roku a možností navštívit četné akce zaměřené na významné brněnské události. K jedné z nich jistě patří každoroční Shakespearovské slavnosti nebo ohňostroje konané při důležitých brněnských událostech.
Hala Rondo nabízí jak hudební, tak sportovní akce.

Brněnská muzea
Hrad Špilberk
Dietrichsteinský palác - Zelný trh
Mendelianum - Údolní
Muzeum genetiky - Mendlovo náměstí
Pražákův palác - Husova
Uměleckoprůmyslové muzeum

DOPRAVA
ulice Hybešova - tramvaj č. 1,2, autobus č. 51,91
ulice Pekařská - tramvaj č. 5,6,7
ulice Husova - tramvaj č. 12,13, autobus č. 92,93,95,97,99